Historie obce
Malebná vesnička na úpatí Brd rozprostírající se nad levým břehem říčky Litavky přibližně 2,5 km od Příbrami. Vesnička má evidováno 77 adres a trvale zde bydlí 144 obyvatel. Na východním okraji historického jádra se nachází nově opravená kaple, u jejíhož vchodu je umístěna pamětní deska na Václava Brože, umučeného roku 1942 v koncentračním táboře Osvětim. Na severním okraji vsi u starého statku roste nádherný starý mohutný dub. Severně od obce pod lesem je Lazecká hájovna dnes využívána jako příbramský útulek pro psy.
Pamětní listina z roku 1937
Během rekonstrukce kapličky byla nalezena pamětní listina z roku 1937, sepsaná taktéž u příležitosti první rekonstrukce kapličky v Lazci. Pamětní listina obsahuje popis stavu obce a státu v předválečné době a přání hodně štěstí dalším generacím tohoto znění: "Od moru, hladu a války vysvoboď nás, Páne". Z listiny je parné napětí v Evropě těsně před vypuknutím druhé světové války.
Listina byla sepsána tehdejším starostou Václavem Boháčem. Níže je uveden přepis listiny. Originál byl předán Okresnímu archívu v Příbrami.
Rekonstrukce kapličky v letech 2009 - 2011
V letech 2009 až 2011 proběhla kompletní rekonstrukce kapličky v Lazci. Kaplička byla založena místními domkaři již roku 1878 a taktéž dokončena 12.6.1878. Současná rekonstrukce byla finančně podporována MěÚ Příbram, dobrovolnými příspěvky občanů Lazce, SDH Lazec a OsV Lazec. Práce samotné prováděli občané Lazce pod vedením pana Jiřího Matyáška, jemuž se podařilo zmobilizovat skupinu dobrovolníků.
Lesopark Jamky
Též Jamka. Malebné, velice členité území při levém břehu Litavky mezi hrází Vysokopeckého rybníka a Lazeckým mlýnem, tvořené lesem porostlými kupami zeminy, jamami a řadou větších či menších rybníčků. V minulosti lesoparková úprava (altány, mostky.. - proto oblast zvána též „Lesopark“ či „Lesopark na Litavce“) - dnes částečně zničená.
Lazecký mlýn
Mlýn (č.p. 42) nad levým břehem Litavky při náhonu zvaném Mlýnský potok, při silnici z Lazců do Příbrami. Též Puchernovský či Sedláčkův mlýn. Prvně zmiňovaný roku 1535. Od počátku 17. stol. na mlýně hospodařili Puchernové. Mlýniště po vyhořelám mlýnu od nich roku 1680 kupuje Pavel Sedláček. Od roku 1714 až do roku 1811 drží mlýn Fouskové. V dalších letech se již mlynáři poměrně často střídají. Mlýn měl dvě složení a jedno kolo na svrchní vodu.
Hornictví a Lazec
Lazec již roku 1290 byl nazýván Láz. V době Karlově bylo tam již sedm držitelů pozemků. Od roku 1579 nazývá se už Lazec. Láz značí místo mírně nakloněné, kde je nezdělaná rovina po vykáceném lese.